18. FA JÁTÉKOK KÉSZÍTÉSE OTTHON
Múltidéző játékok fából Lidi Thot BayTi
Időnként előfordul, hogy a gyerekek átesnek a ló túlsó oldalára és azt hiszik, hogy már mindent tudnak. Pedig nyilván való, hogy még a felnőttek sincsenek a mindent tudás képességével megáldva. Bár igaz, hogy egy ilyen tempójú, és ennyire szerteágazó anyag, eszköz és technika ismertetése mellett felületesen hihető az, hogy végtelenül ügyesek, de ezek csak kóstolók és lehetőségek arra, hogy amelyik a leginkább a kedvükre, kezükre való abba érdemes elmélyedni azt magasabb szintre lehet emelni gyakorlással, folyamatos munkával, kísérletezéssel, kreativitással. Ha elhangzik az „Én ezt már tudom” „mondat mindig bele szoktam tenni a programba valamilyen játék elkészítését. Hogy érezzék azt, hogy, ha valamit egyszer sikerült elkészíteni korosztályukhoz képest jobban az még nem tudás, csak tágabb ismeret és lehetőség a tovább gyakorlásra. Fontos, hogy még véletlenül se felejtsék el, hogy ők még gyerekek így még a kis inasság sem a sajátjuk, mert egy azon feladatban a gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás hozhatja meg a továbblépés lehetőségét és a tudást. A mai gyerekek nagyon kíváncsiak, de érdeklődésük tiszavirág életű, a kitartás pedig még messzebb áll tőlük. De még is érdemes minél több dolgot megmutatni, megismertetni, mert, ha számukra az élet úgy hozza, hogy egy feladatot meg kell majd oldaniuk nem mindegy, hogy emlékeikben van e olyan élmény, ismeret, mely fogódzó lehet, vagy a megoldhatatlanság zárolja őket.
A fa mindig a szívem csücske volt még akkor is, ha nem éppen a női kezek kedvence és tagadhatatlanul szükséges hozzá eszköz és nem kis anyagismeret is.
Lássunk most néhány saját készítésű egyszerű játékot.
Hozzávalók: Karton, nagy fa csipesz, rajzoláshoz pl. filc, vagy festék.
Elkészítés módja: Vegyünk méretet a csipeszről, hogy nehogy túl kicsi esetleg nagy legyen az állatfiguránk, hiszen, ha pl. túl nagyra sikerülne, akkor nem tudják ujjaikkal nyitni - zárni az állat száját, mert nem férnénk csak oldalról hozzá. Ha meg van a pontos méret, akkor jöhet a rajzolás. Gyakorlatilag bármelyik állat elkészíthető, hiszen csipesz segítségével mind képes a száját nyitogatni. Az elkészült rajzot vízszintesen kettévágjuk, majd felragasztjuk a csipeszre.
Tovább figurázhatjuk a feladatot, ha nem egybe, hanem külön rajzoljuk meg a felső és alsó részt, hiszen ilyenkor a béka szájába rajzolhatunk legyet, a cápáéba kis halat. Tény ez már egy kicsit nehezebb feladat, de ők már úgy is mindent tudnak... :) (Technikailag pedig nyilván sokkal tartósabb, ha külön rajzoljuk a két részt, hiszen akkor sokkal erősebb a szájában lévő légy, ami, ha ragasztva van a nyitás - csukáskor hamar tönkre megy.)
Ha ez az igen egyszerű játék elkészült jöhet egy kicsit nehezebb. Készíthetünk ugráló Jancsikát.
Könnyedén kifaragható a figura, de, ha ilyenhez nincs eszközünk marad a jól bevált kreativitás. Keresünk egy régi lapos fakanalat és gyorsan elfogyasztunk néhány jégkrémet... A feladat e nehézkes részét a gyerekek egészen biztos vállalni fogják!
Hozzávalók: 1x1 cm fa, jégkrém pálca, fakanál, fonál, filc, vagy festék, fűrész, csiszolóvászon, fúró, szög, kalapács, mérőszalag.
Fontos: Minden munkamenetet a gyerek csináljon (Kivéve az átfúrást.). Semmi baja nem történhet, ha rá üt a kezére a kalapáccsal, vagy igen lassan halad a fűrészelés. Ha két nap alatt lesz kész, hát két nap alatt. Abból is tanul, hiszen, ha valamit nem teszünk kitartóan jóval később lesz a miénk. Szóval:
Elkészítés módja: Méretre vágjuk a fát. Legyen két egyforma hosszú a szárnak és a keresztbe szegelendő ne legyen hosszabb, mint a gyerek keze, amit meg tud fogni. (Azaz maximum: 8 cm.) Szögeljük össze a képen látható módon. A fakanalat fűrészeljük felébe. Éleket smirglizzük le. (Így két testre való lehet belőle.) Vállrésznél és popsijánál fúrjuk ki. Már, ha elő került fúró, akkor a lenti képen látható módon két - két lyukat fúrjunk a két hosszú pálcára, és a négy jégkrémpálca fúrását se felejtsük el! Kettőt az egyik végén kettőt pedig mind a két végén. Majd jöhet az "Én már tudom" feladat. Rajzoltassuk meg a gyerekkel az emberke arcát és a ruháját mind a két oldalon. Mivel oldalról van a figura és a gyerekek rendszerint csak szemből rajzolnak arcot, első nekifutásra fel fogja adni a leckét, de hamar megoldják.Ha ezzel elkészültek jöhet az emberke összeszerelése. Lehet dróttal, de sokkal egyszerűbb, ha ezt egy kis csavarral tesszük, melynek a legvégére rátekerjük az anyacsavart.
A további összeszerelés pofon egyszerű. A madzagot bele fűzzük, a hosszú fába keresztbe tesszük. Jön a kéz, majd ismét kereszt és így tovább...
Nem csak az elkészítés élvezetes és új ismereteket adhat, hanem a játék is kiváló fejlesztő, mivel az emberke csak akkor fordul át, ha a két szárat egyenletesen, ütemesem nyomogatják.
Amikor elő veszünk kalapácsot, szöget, fát, játszunk, el gondolatban mit lehetne még csinálni ezekkel.
A gyerekszoba mindenkinél kincsekkel van tele, és míg a nagyoknak mindig talál a szülő tárolót a kicsik gyakran hol itt, hol ott vannak szanaszét. Csináltassunk a gyerekkel tárolót a kis autóknak, csatoknak.
Hozzávalók: Két egyforma léc, vagy bármilyen fa. Egy tányéralátét.
Fontos: A mérést még nem biztos, hogy meg tudja csinálni, de könnyedén rá tudjuk vezetni, hogy miért fontos dolog. Ha azt akarjuk, hogy a doboznak legyen, teteje egészen más méretűre kell vágni a fát, mint, ha tető nélkül tervezünk.
Egy fa boros doboz is kiváló tároló lehet a gyerek számára, de soha ne érjük be azzal, hogy adunk neki egyet és pakolhat is bele. Tegye magévá azt! Dekorálja fa golyókkal, hurkapálcával, vagy fesse ki. Ezeknek a feladatoknak többek között az a szépsége, hogy itt az apukák is teljes odaadással bele vethetik magukat a közös munkába.