83. HÓEMBER KÉSZÍTÉSE OTTHON HARISNYÁBÓL
Ha gyerekekkel alkotunk, ne csak az legyen szempont, hogy lefoglaljuk őket, de még azzal se elégedjünk meg, hogy új anyagot, eszközöket ismer meg, vagy, hogy ezzel a feladattal még ügyesebb lesz a keze... Legyen cél az is, hogy az alkotásból legyen VALAMI. Hogy mi is a gyerek számára a valami? Amit minden nap használhat valamire. Mert, ha jól dolgozott mindig előtte lesz büszkeségének, sikerének tárgya, ha hibázott látja azt és inspirálja a hiba kijavítására. (Erre több száz rajz sem inspirál!)
Most tulajdonképpen a görcskötést fogjuk gyakorolni és a mindkét két kéz három ujjának munkáját egymás segítését.
Szükségünk lesz fehér harisnya zoknira, vagy harisnyanadrágra, fehér fonálra, kevés piros anyagra, néhány fekete gyöngyre, vagy gombra, tűre, cérnára ollóra és a töltéshez szilikongolyóra. (Vagy vattára. Ha viszont vattával töltünk, számoljunk azzal, hogy nem lesz mosható a játék.)
A szilikongolyó számtalan esetben felhasználható a háztartásban így jó, ha mindig van otthon!
Mi harisnya zoknival dolgoztunk azon megfontolásból, hogy így nem kell elvágni, ami csökkenti annak a veszélyét, hogy felszaladjon munka közbe tönkre téve ezzel a feladatot.
A zoknit tele töltöttük a szilikongolyóval majd a végét elkötöttük. A "hurkát" három részre osztottuk. A zokni fej része került alulra, az lett értelemszerűen a legnagyobb gombóc. Ide jött egy kötés. majd egy kisebb következett abból lett a teste és a legkisebb a fej. (A végén lévő csomó a fej tetejére került, amit majd a sapkával takarunk.)
Egy hosszú tűvel a teljes fejet átszúrva felvarrtuk a gyöngyöket a szemek helyére. Így nem csak szeme, hanem szemgödre is lett a hóembernek. A szájvégeknél ugyan így tettünk, az egészet átöltöttük, majd csak a felső rétegre láncöltéssel rávarrtuk a száját. Sapkát párnahuzat sarkából vágtunk így csak annyi volt a dolgunk, hogy csücskébe kevés szilikongolyót tettünk, hogy imitáljuk a bojtot, majd elkötöttük azt. Ezután nem maradt más dolgunk, mint rögzíteni a fejhez, hogy ne essen le és, hogy eltakarjuk a szem felvarrásánál látszódó cérnát a tarkón. Egy piros sállal még megbolondítottuk a látványt és jöhetett is az önfeledt játék a saját készítésű hóemberrel.
Ugyan ezzel a munkamenettel készülhet kukac, az ügyesebbek pedig pillangóval is próbálkozhatnak, hiszen mindegyik ilyen egyszerű módon készíthető el. ( A pillangó szárnyának elkészítése megegyezik a harisnyavirágnál szokott drótra feszített harisnyával.)
http://gyongyszem-napkozi.blog.hu/2015/02/21/30_harisnyaviragok
A hóember elkészítése felnőtt számára nem egy nagy feladat. A gyerekeknek viszont ez is új megismerése. Örüljünk velük együtt, hogy képesek voltak saját játékot készíteni!